Instytut Ordo Iuris złożył do Prokuratora Generalnego wniosek o przerwę w odbywaniu kary przez dziewczynę, która próbowała wyrwać innej osobie tęczową torbę na Marszu Równości. Miał to być “wyraz sprzeciwu” wobec haseł głoszonych przez uczestników marszu. Marika za swój czyn trafiła na trzy lata do więzienia.
Zdarzenie miało miejsce w 2020 roku w Poznaniu podczas Marszu Równości. Według przekazu Ordo Iuris Marika wraz z trzema innymi osobami “w geście sprzeciwu” usiłowała wyszarpać jednej z uczestniczek marszu tęczową torbę. Za swój czyn została oskarżona o rozbój i próbę kradzieży przedmiotu o wartości 15 zł. Została za to skazana na trzy lata pozbawienia wolności.
Okolicznością obciążającą Marikę była jej działalność w Młodzieży Wszechpolskiej, grupie o charakterze nacjonalistycznym i skrajnie prawicowym. Zarówno Ordo Iuris, jak i Młodzież Wszechpolska nie zgadzają się z wyrokiem i udostępniają na swoich profilach petycję do prezydenta RP “Wolność dla Mariki”.
3 LATA WIĘZIENIA ZA TĘCZOWĄ TORBĘ 🏳️🌈
Taki skandaliczny wyrok usłyszała 24-letnia Marika, za próbę wyrwania tęczowej torebki o wartości… 15 zł podczas tzw. marszu równości w sierpniu 2020 r. w Poznaniu.
Za okoliczność obciążającą sąd uznał udzielanie się w Młodzieży… pic.twitter.com/kTPtu50eO4
— Młodzież Wszechpolska (@MWszechpolska) July 13, 2023
Wskazano w niej, że Marika działając w emocjach “przekroczyła granice dopuszczalnej formy sprzeciwu wobec poglądów innych osób”, jednakże nie spowodowała “straty materialnej ani nie wyrządziła krzywdy fizycznej jej właścicielce, która uprawniałaby sąd do wydania wyroku bezwzględnego pozbawienia wolności”.
W tej sprawie oburza nierówne traktowanie ludzi.
Aktywiści LGBT bijący proliferów i atakujący ich furgonetkę dostają łagodne, pomijalne i symboliczne kary wolnościowe.
A działaczka narodowa Marika odsiedziała już rok w pace… i musiała porzucić studia. https://t.co/nRzzLUizg5
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) July 13, 2023
Ordo Iuris uważa, że dziewczyna została niesprawiedliwie potraktowana nie tylko przy wymierzaniu kary, ale nawet w samym więzieniu. “Na teren zakładu karnego pozwolono wnieść jednej ze współosadzonych torbę z tęczowym emblematem, podczas gdy jej prośby o pozwolenie na posiadanie chociaż jednej sukienki są za każdym razem odrzucane” – przekazano.
Niesprawiedliwy wyrok Mariki? Ordo Iuris przygotował petycję
Według Ordo Iuris dziewczyna przebywa w więzieniu od roku. Krótko przed trafieniem do zakładu złamała kostkę i początkowo chodziła po więzieniu o kulach. Instytut wskazuje, że ze względu na wyrok dziewczyna musiała przerwać rehabilitację oraz studia.
“Instytut Ordo Iuris złożył w tej sprawie wnioski dowodowe. Po ich przekazaniu, sąd wydał pozytywną opinię na temat Mariki. Instytut skierował także do Prokuratora Generalnego wniosek o przerwę w odbywaniu kary oraz zmodyfikowany wniosek o ułaskawienie, złożony wcześniej przez rodziców dziewczyny. Ordo Iuris domaga się anulowania reszty kary oraz zniesienie zakazu zbliżania się przez Marikę do pokrzywdzonej. Umożliwiłoby to zatarcie skazania” – napisała Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris na swojej stronie.