– Żaden chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych – powiedział biskup Damian Bryl podczas mszy świętej z okazji pielgrzymki na 1 maja. Metropolita podkreślił również, że “nie wolno ulegać ubóstwieniu pracy”, a także należy ją łączyć z odpoczynkiem. Zaznaczył jednocześnie, że “lenistwo szkodzi ludzkiemu bytowaniu”.
31. pielgrzymka do św. Józefa Rzemieślnika odbyła się tradycyjnie w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Tegoroczne hasło brzmiało: “Święty Józefie, uproś łaskę miłości, zgody i pokoju”.
Mszy przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, w modlitwie uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników z całej Polski.
Kalisz. Biskup Damian Bryl: Trzeba łączyć pracę i odpoczynek
Metropolita powiedział podczas kazania, że praca jest szanowana, ponieważ stanowi źródło bogactwa lub przynajmniej godnych warunków do życia. Zdaniem duchownego jest ona skutecznym narzędziem przeciwko ubóstwu.
– Ale nie wolno ulegać ubóstwieniu pracy, ponieważ nie można w niej odnaleźć ostatecznego i nieodwołalnego sensu życia. Praca ma istotne znaczenie dla życia człowieka, ale to Bóg, a nie praca, jest źródłem życia i celem człowieka – powiedział.
Kapłan przytoczył dwa przysłowia, których wierni powinni przestrzegać w swoim życiu: “Lepiej mieć mało z bojaźnią pańską, niż z niepokojem wielkie bogactwo” i “Lepiej mieć mało z prawością, niż wielkie zyski z bezprawiem”.
Biskup powiedział też o obowiązku łączenia pracy z odpoczynkiem. – Człowiekowi skrępowanemu koniecznością pracy odpoczynek otwiera perspektywę pełniejszej wolności i wiecznego szabatu – oświadczył.
Zdaniem bpa Damiana Bryla odpoczynek pozwala ludziom wspominać i na nowo przeżywać boże dzieła, nabrać odpowiedniego stosunku i dystansu do pracy, nie pozwala zatopić się w pracy. – Pozwala zauważyć, że obok pracy są także inne wartości – rodzina, wiara, ojczyzna. Wszyscy potrzebujemy odpoczynku i dobrze przeżytej niedzieli – powiedział.
“Chrześcijanin nie może nie pracować i żyć na koszt innych”
Według duchownego praca nie powinna być powodem utrapienia, ponieważ zbytnio zatroskany i zaniepokojony wieloma sprawami człowiek ryzykuje zaniedbanie tego, co istotne.
– Żaden chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych. Wszyscy są nakłaniani przez apostoła Pawła do wzięcia sobie za punkt honoru, aby pracować własnymi rękami tak, by nie potrzebować nikogo i praktykować solidarność również materialną, dzieląc się owocami pracy z tymi, którzy znajdują się w potrzebie – oświadczył.
Biskup Bryl dodał również, że lenistwo szkodzi ludzkiemu bytowaniu.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa metropolita zawierzył pracowników i pracodawców św. Józefowi. Po mszy uczestnicy pielgrzymki podzielili się chlebem i złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II.